Nowe realia życia uczą nowych możliwości. Każdy z nas zapewne na przełomie ostatniego 1,5 roku dokonał większych bądź mniejszych zmian w swoim życiu zawodowym i zebrał nowe doświadczenia.  Zmienił się nasz sposób planowania, prowadzenia, wykonywania zadań, jak również reagowania na nowe nieprzewidziane okoliczności, które mogły zacząć pojawiać się ze zwiększoną częstotliwością. Równolegle do zmian na polu zewnętrznym zaczęły wzrastać zmiany na płaszczyźnie wewnętrznej i wzmocniła się rola otwartości do przebudowania sposobów myślenia, w szczególności, gdy myślimy o karierze zawodowej.

 

Zainspirowana wykładem Marii Belki w ramach kursu „Digital Transformation Ekspert” pragnę w dzisiejszej publikacji zaprezentować sposoby myślenia XXI wieku, które mogą być dla Ciebie bodźcem do kontynuowania przemian w sobie. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że zanim zaczniemy działać inaczej, to najczęściej najpierw musimy oduczyć się starych schematów, po to by zakodować w swoim umyśle i w sposobach reagowania nowe wzorce. Jest to więc proces, który bez naszej czujności i uważności sam się nie potoczy.

 

Pierwszym i kluczowym trendem jest myślenie o swojej karierze nie przez pryzmat piastowanych stanowisk, lecz przez pryzmat ról, zadań i wyzwań jakie chcemy realizować. To spojrzenie wspiera w lepszym osadzeniu nas w strukturze, zespole czy projekcie. Dzięki takiemu spojrzeniu naturalnie otwieramy się na nowe przestrzenie, które wspierają nas w utrzymaniu się na fali zmian.

 

Poniżej inne zdefiniowane rodzaje nowego myślenia, prezentowane przez futurologów:

 

  • Future Thinking – myślenie długofalowe, które pobudza nas do przemyśleń i rozważań na temat tego, co kreujemy i jaki ma to wpływ na przyszłość.

 

  • Design Thinking – myślenie, którego celem jest rozwiązywanie problemów wykorzystując nietypowe pomysły, pobudzające kreatywność i innowacyjność.

 

  • Persistence thinking – trwałe myślenie o danym pomyśle, wizji, celu, niedające pewności jego realizacji, wspomagające determinację. Tak myślą typowi wizjonerzy.

 

  • Complexity thinking – myślenie łączące wiele obszarów, aspektów, pozwalające patrzeć szerzej.

 

  • Entrepreneurial thinking – myślenie przedsiębiorcze, czyli dostrzeganie nowych problemów oraz nowych możliwości ich rozwiązywania.

 

  • Collaborative thinking – myślenie o zespole w taki sposób, aby dopasować potrzebne umiejętności i zalety jego członków, by mogli w optymalny sposób rozwiązać dane zadanie. To rodzaj myślenia grupowego.

 

Jak widać jest nad czym myśleć i zastanawiać się, jak mogę zacząć myśleć inaczej niż dotychczas oraz dokąd może mnie to wszystko zaprowadzić. Zapewne tego nie wiemy na samym początku, ale jak mawiają filozofowie wschodu „Niech droga będzie Twym celem”.

 

Dobrych przemyśleń tego lata sobie i Wam życzę!

 

Klaudia Grabarczyk

Partner w Executive & Friends

k.grabarczyk@executiveandfriends.com

Leave a comment