Od kilku lat uczestniczę i wspieram procesy przebranżowienia pracowników różnych sektorów
i różnych poziomów zawodowych. Wszystkich jednak łączy to samo – otwarty umysł, chęć ciągłego inwestowania w siebie oraz chęć pozyskiwania nowych kompetencji, głównie technologicznych. Motywy bywają różne – jedni są znużeni swoimi dotychczasowymi zadaniami czy strukturą, w której pracują i pragną sprawdzić się w nowej roli czy nowej branży, inni – w obawie przed utratą pracy
i „wypadnięciem” z rynku podnoszą swoje kwalifikacje i wzmacniają kompetencje by utrzymać się na fali zawodowego wzrostu.  Co ciekawe i warte podkreślenia to wiek osób przebranżawiających się, który nie jest dziś w dominującym kryterium.

 

Kolejnym wzrastającym trendem w związku z nowymi realiami rynku są procesy przekwalifikowania, które zyskują na popularności w ramach jednej firmy czy grup organizacyjnych.  Takie zmiany stały się sposobem na utrzymanie pracowników w strukturze. Kilkumiesięczne kursy edukacyjne kształcące w kierunku nowej wiedzy technologicznej, uczące jak posługiwać się narzędziami wspierającymi procesy biznesowe czy przygotowujące do programowania, kodowania i tworzenia nowych rozwiązań technologicznych zyskują na popularności. Na bieżąco zmieniają się i rozwijają również oferty firm, które takie kursy czy bootcamp’y realizują.

 

Przejście na pracę zdalną czy hybrydową zmusiło wielu pracodawców do wdrożenia nowych narzędzi umożliwiających skuteczną i efektywną współpracę w grupach rozproszonych. Wiele firm zaczęło rozwijać się w nowych kierunkach wzmacniając działania on line,
e-commerce czy rozbudowując swoją obecność w social mediach. Na znaczeniu zyskały też platformy komunikacyjne, wirtualne tablice czy wszelkiego rodzaju narzędzia do wirtualnych szkoleń. Okazywało się często, że w firmach nie było wystarczającej liczby ekspertów do obsługi nowych zadań, tak więc wielu pracowników wymagało doszkolenia, przyuczenia i zmiany zakresu zadań zawodowych.  Co godne podkreślenia to fakt, iż nawet gdy izolacja i przemodelowanie codzienności się zakończą to nowe narzędzia i umiejętności związane z korzystaniem z nich zapewne pozostaną z nami na dobre. Tworzy to naturalny trend Life-Long Learning, który pokazuje jak ważne jest stałe uczenie się nowych rzeczy, otwartość na zmianę nawyków pracy i ciągłe oswajanie wiedzy technologicznej, która staje się dla nas, aktywnych uczestników rynku pracy, jak paliwo.

 

Klaudia Grabarczyk, Partner w Executive & Friends

k.grabarczyk@executiveandfriends.com

Leave a comment