Te pytania zadaję sobie od jakiegoś czasu i one również natchnęły mnie do napisania tego tekstu. Obserwacje, rozmowy i nauka własna poczyniona na gruncie codzienności rekrutacyjnej otworzyły mnie na poniższe wnioski.

 

Gdzie i w jakich obszarach dostrzegłam zmiany?

 

Zmiana w sposobie rekrutowania:

 

– Wysoka rola kompetencji pozamerytorycznych: coraz częściej w opisie wymagań czy oczekiwań wobec Kandydata dostrzegamy szeroki opis cech osobowościowych. Pracodawcy nakładają coraz większą wagę na umiejętności miękkie (soft skills), inaczej nazywane także umiejętnościami społecznymi. To zmiana, która obserwowana jest już od dłuższego czasu, niemniej stała się bardziej dostrzeżona i częściej wyrażana w rekrutacjach obecnie.

 

– Zatrudnienie w 100% on line: choć rozmowy rekrutacyjne realizowane online  znane nam były już od pewnego czasu, to jednak na zaawansowanych etapach i na końcu negocjacji rekrutacyjnych spotkania przemieniały się w tradycyjne kontakty, czyli face to face. Wszak naturalnym jest, że chcemy wiedzieć i poczuć, z kim dane nam będzie współpracować. Dziś jako zespół rekrutacyjny mamy za sobą chociażby zamkniętą rekrutację na stanowisko Country Manager dla międzynarodowego Klienta, który przeprowadził cały proces w trybie on line, łącznie z zatrudnieniem. Nowy model rekrutowania ziścił się w praktyce.

 

Zmiana w sposobie zatrudniania:

 

– Partnerskie podejście: mówi się o tym, że coraz częściej pracodawcy poszukują zaufanych pracowników gotowych do podjęcia współpracy na zasadach partnerskich, to znaczy takich w których dwie strony wzajemnie świadczą sobie usługi: Kandydat wnosi do struktury i do zespołu swoje doświadczenie i know-how, a pracodawca daje mu przestrzeń i warunki do bezpiecznego rozwoju. Partnerstwo wyraża się między innymi w modelach pracy projektowej/zadaniowej, coraz mniej w tradycyjnych formach współpracy, czyli etatach mierzonych liczbą 40 godzin w tygodniu.

– Warunki rozpoczęcia i zakończenia współpracy: raporty i trendy międzynarodowe coraz częściej donoszą, że wkraczamy w etap gdzie przed podjęciem nowego zatrudnienia będziemy sprawdzać  warunki rozpoczęcia pracy, takie jak: uposażenie finansowe, pakiet socjalny, opieka medyczna etc.,  lecz będziemy również omawiać warunki zakończenia współpracy, czyli co pracodawca będzie nam gwarantował na odejście, na przykład: wsparcie coacha lub doradcy kariery, pakiety edukacyjne uposażające nas do wykonywania nowych zawodów.

 

Zmiana w sposobie świadczenia pracy:

 

– Praca hybrydowa: choć praca zdalna swojego czasu zarezerwowana była w większości dla sektora IT dziś jest modelem rozpowszechnionym w każdej niemal funkcji w firmach. Co więcej, hybrydowe modele świadczenia pracy zyskują na popularności. To co jeszcze półtora roku temu było nierealne dziś stało się powszechne.

 

– Zmiana zakresu benefitów: pakiety socjalne oferowane pracownikom w ramach zatrudnienia, jak na przykład dofinansowanie do posiłków lub finansowanie aktywności sportowych dziś wyrażają się w postaci programów well-beingowych. Doradcy oddechowi, terapeuci holistyczni czy osoby oferujące różnego rodzaju praktyki jogiczne wkraczają do firm i budują programy utrzymania dobrego samopoczucia pracowników.

A ja obserwując to wszystko co się dzieje w naszej codzienności nadal zadaję sobie te pytania: czy to efekty gruntowych zmian, które zostaną z nami na stałe, czy tylko czasowy efekt dopasowania się do nowej rzeczywistości.

Jak Ty to widzisz? Podziel się w komentarzach poproszę.

 

Klaudia Grabarczyk,

Partner w Executive & Friends

k.grabarczyk@executiveandfriends.com

Leave a comment