W czasach, kiedy restrukturyzacje i zwolnienia są rzeczywistością w wielu organizacjach a niepewność na rynku pracy budzi lęk, program wsparcia w postaci usługi Outplacement jest ważnym środkiem, który firma może wdrożyć, aby zapewnić płynne przejście przez zmiany zarówno sobie, jak i dla zwalnianych pracowników. Dla firm powinno mieć znaczenie, aby ich pracownicy, w których inwestowali przez lata i byli ich reprezentantami, mogli jak najszybciej podjąć nowe zatrudnienie. Jest to ważny element kształtowania marki pracodawcy. Pomaga również utrzymać morale pracowników pozostających w firmie, którzy chcą wiedzieć, że ich koledzy i przyjaciele są dobrze traktowani i wpływa pozytywnie na utrzymanie lepszych wskaźników produktywności. Dobrą praktyką wśród pracodawców jest zatem dołączenie do pakietu benefitów także usługi Outplacement.

Czym się kierować przy wyborze firm outplacementowych? Jak znaleźć dostawcę, który będzie najlepiej współpracował z Twoją firmą i pracownikami? Co jest miarą efektywności programów outplacementowych? Poniżej wskazuję na kilka elementów.

Values Consulting

Wdrożenie usługi Outplacement w praktyce wymaga przede wszystkim właściwego przygotowania, którego podstawą jest diagnoza sytuacji, opracowanie odpowiadającej jej strategii działania i komunikacji z pracownikami. Istotne jest przeprowadzenie całego procesu w oparciu o wartości kultury organizacyjnej danej firmy i założenia strategii Employer Branding.

Poziom wsparcia

Ustalenie rodzaju wsparcia, jakie zaoferuje firma świadcząca usługi Outplacement dla pracowników, ma kluczowe znaczenie dla określenia, jak szybko będą oni podejmować nowe zatrudnienie. Outplacement to przede wszystkim wyposażenie pracownika w umiejętności i narzędzia niezbędne do poruszania się po rynku pracy. Składają się na nie określenie wizji i misji dalszej drogi zawodowej, stworzenie osobistego planu działania i podjęcie kroków, które doprowadzą do tego celu. Uczestnicy programów Outplacement dokonują uporządkowania swoich celów zawodowych, identyfikują swoje mocne strony, określają, jakie czynniki wpływają na dobrostan ich życia zawodowego po to, aby na ich podstawie zbudować większą pewność siebie i skierować swoje działania w odpowiednią stronę.

Wsparcie outplacementowe oddziałuje zatem na wielu płaszczyznach – psychologicznej, strategicznej, wizerunkowej, doradztwa zawodowego i aktywnego wsparcia w komunikacji z pracodawcami. Firma świadcząca usługi Outplacement jest kluczowym ogniwem łączącym pracownika z rynkiem pracy. Ważne jest, aby wiedza o rynku, którą dysponuje była aktualna a wprowadzane narzędzia do poszukiwania pracy, w tym m.in. dotyczące tworzenia CV i profili w social media czy prezentacji podczas rozmów kwalifikacyjnych, doprowadzały do zatrudnienia.

Elastyczność

Istotnym elementem są oczekiwania zwalnianych pracowników i zapoznanie samych zainteresowanych z proponowanymi narzędziami pomocy. Na efektywność programu Outplacement będzie się składać wybór optymalnych rozwiązań, które realnie pomogą pracownikom ponownie odnaleźć się na rynku pracy. Im bardziej elastyczny program, tym lepsza możliwość jego dopasowania do potrzeb danej osoby.

Indywidualne podejście

Skuteczna usługa Outplacement to taka, która oferuje indywidualne podejście i otwarcie podchodzi do konkretnych oczekiwań uczestnika programu. To rodzaj towarzyszenia w procesie zmiany umożliwiającego przejście przez jego etapy – godzenia się ze zmianą, reorientacji i ponownego zaangażowania. Oferowane wsparcie ma na celu wzmocnienie pracownika w radzeniu sobie z sytuacją zmiany, wzmocnienie jego potencjału osobistego i zdefiniowanie efektywności zawodowej. Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Bigram od 1 kwietnia do 22 maja tego roku wykazały, że dla 51,5% ankietowanych to właśnie indywidualne konsultacje bezpośrednie były najcenniejszą pomocą dla osób zwalnianych.

Profil osoby prowadzącej Outplacement

Programy outplacementowe zazwyczaj są prowadzone przez doświadczonych konsultantów, często psychologów czy praktyków biznesu i ekspertów rynku pracy. Bezcenna jest współpraca z osobą, która potrafi ocenić, w jakim obszarze uczestnik programu najbardziej potrzebuje wsparcia i jest wstanie taką pomoc zaoferować. Doświadczony konsultant, który dobrze zna rynek, będzie potrafił pokazać możliwości i alternatywy, zadba o zaufanie do siebie w procesie szukania pracy, zmotywuje do aktywności. Warto zwrócić uwagę również na doświadczenie prowadzącego Outplacement z poszczególnymi grupami pracowniczymi – od specjalistów po wyższą kadrę managerską – i zadbać o odpowiednie dopasowanie na linii konsultant – uczestnik programu. Potwierdzeniem umiejętności konsultanta są często posiadane certyfikaty.

Czas trwania programu

Najbardziej efektywne programy Outplacement trwają minimum 3 miesiące, a w ich zakres wchodzi wzmocnienie pracownika w przygotowaniu do wejścia w proces zmiany, opracowanie komunikacji z rynkiem pracy wraz przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych oraz opracowanie  strategii poszukiwania pracy w połączeniu z aktywnym wyjściem na rynek pracy.

Nie ma wątpliwości, że rynek pracy się zmienił. Tym bardziej warto przyjrzeć się, na ile pociąga to zmiany w sposobie, w jakim rozstajemy się z pracownikami. Czy wystarczająco wspieramy swoich pracowników w ponownym odnalezieniu się na wymagającym rynku pracy?

Dowiedz się więcej, jak Outplacement może przynieść korzyść Tobie i Twojej organizacji. Tworzymy skuteczne i niestandardowe rozwiązania w zakresie Executive Search, Interim Executives i Executive Outplacement. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby. Jesteśmy tu, aby pomóc.

17

Leave a comment